Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest, a czym nie jest pieniądz elektroniczny

21 czerwca 2019 | Biznes i finanse | Paweł Mróz Jakub Łabuz

W ostatnim czasie o technologii blockchain mówi się coraz więcej. Środowisko branży FinTech pozytywnie zareagowało na komunikat Komisji Nadzoru Finansowego informujący o przyznaniu zezwolenia polskiej spółce Billon Solutions na prowadzenie działalności w zakresie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji pieniądza elektronicznego na podstawie przepisów ustawy o usługach płatniczych. Jakub Łabuz 
Paweł Mróz

Billon jest pierwszym, i jak na razie jedynym podmiotem, któremu KNF wydała taką zgodę. Czy jest to zasługa nowoczesnej technologii czy może zmiana nastawienia regulatora do wykorzystywania na rynku usług finansowych innowacyjnych, ale w praktyce nie do końca zweryfikowanych rozwiązań?

Powstaje pytanie: jaka jest definicja pieniądza elektronicznego w polskim prawie. Koncept Billona (dalej: „Billon") polega na wykorzystaniu technologii blockchain do emisji pieniądza elektronicznego (e-money) i świadczenia związanych z nim usług płatniczych. W tym celu stworzona została dedykowana architektura umożliwiająca konwersję pieniądza tradycyjnego na pieniądz elektroniczny.

Do czego może służyć

Warunki wydawania i wykupu pieniądza elektronicznego w Polsce określa ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 659 z późn. zm.). W ustawie tej zdefiniowano również pojęcie pieniądza elektronicznego. Pieniądzem elektronicznym jest „wartość pieniężna przechowywana elektronicznie, w tym magnetycznie, wydawana, z obowiązkiem jej wykupu, w celu dokonywania transakcji płatniczych, akceptowana przez podmioty inne niż wyłącznie wydawca pieniądza elektronicznego". Z przedstawionej definicji wyłaniają się następujące cechy pieniądza elektronicznego:

- pieniądz elektroniczny to wartość pieniężna – nie należy go...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11386

Wydanie: 11386

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament